Приносът на българския учен Проф.д-р Лозанов за хуманното развитие на човешката личност чрез Сугесто
- suggestosystem
- 15. Feb. 2016
- 3 Min. Lesezeit
"Очертан е нов път за разкриване на човешките резерви..."
Представяте ли си живот без развитие и ... може ли да има развитие без творчество?
А възможно ли е творчество без вдъхновение?
Какво ни е завещал ученият - д-р Лозанов?

Това са само няколко от въпросите по които говорихме на официално-организираната среща в "Дом Витгенщайн"/Виена, В ПАМЕТ на учения Д-р Лозанов - един от 10-те български учени със световно признание - по случай 90 годишнината от рождението му (1926-2016), 50 години от основаването на неговия Научно-изследователски Институт по Сугестология в София , както и отбелязвайки 40 години значимо научно присъствие в Р. Австрия.
В памет и на всички сугестопеди, работили под негово ръководство.
Цялата 2016-та година е вълнуваща за всички сугестопедипо света и особено за нас - малкото останали живи сугестопеди-специалисти и негови верни сътрудници, всеки един привнесъл с труда и творчеството си за развитието и приложението на идеите му през годините.
И днес, половин век след създаването на науката за внушенията като всеобщи комуникации, идеите на Д-р Лозанов - за обучение с вдъхновение - се прилагат по целия свят. Те са успешно интегрирани в основата на съвременното обучение, и макар само като елементи, те присъстват в тях - чрез използването на положителните внушения (сугестии, слаби сигнали и пр.). Днес откритията на Д-р Лозанов широко са застъпени в новите мулти-сензорни методики, и неусетно водят и до промяна на мисленето - така както той беше казал - в съответствие с естествения ход на мозъчната дейност и чрез хуманна реорганизация на установката за учене, в атмосфера на радост, ненапрегнатост и...сещата се, нали?

Не бива, обаче да забравяме, че автентичната Сугестопедия и особено последният вариант за хуманно де-сугестопедично обучение, било като Резервопедия, било като Превентопедия, било чрез Сугесто-импулсивния подход, било чрез Сугесто-системния подход (и двата - в зависимост от полето на приложение) - е 100%-тово приложима в чист вид само в строго организирани условия, каквито бяха създадени в Научно-изследователския Институт по Сугестология. Познати примери за тези основни два Сугесто-подхода за успешни Сугесто-учебници са Сугесто-импулсивният (удачни за артистично-певчески езици като италиански) и Сугесто-системният за структурните езици като немски, английски и др. напр. (Victory I,II,III).

Такава обединяваща организация днес липсва. Липсват експерименти и тестови резултати.
Липсва последователност и наследственост, липсва опит и уеднаквяване на база за сравнения.
Резултатите, които всички ние знаем и от които се вдъхновяват новите Сугесто-педагози, са експериментално доказани единствено някога, в условията на Института, в курсове и училища тогава със специално подготвени преподаватели - до един с дългогодишен опит, и с учебници, създавани конкретно за особеностите на даден език, на дадено ниво, или учебен предмет.
И да не забравяме, че говорим за времето преди ...почти половин век. А времето сега е друго.
Всичко това показва необходимостта от обединяване на днешните добри желания от всички нови последователи на Сугестопедията и дълбоко разучаване на всички етапи от развитието й.
Не сляпо подражание по оскъдния нагледен филмов материал, още по-малко с копиране на отделни сугестопеди, или автоматично използване на някои сугесто-учебници, а преосмисляне на целия развой на Сугестопедията, признаване на положителното от всеки етап и ново надграждане, съобразено с основните принципи и средства на Сугестопедията, следвайки условията за успех и заветите на д-р Лозанов, оставени за бъдещето в неговата наука.
Самият д-р Лозанов говори за науката си като "нов път за разкриване на човешките резерви".
Именно със сериозно запознаване, навлизане, осмисляне и оркестиране- в съзвучие с новите условия на живота днес - можем да говорим за запазване на автентичността, но и за развитие.
Без сантименталност и страх от новото, а системно, задълбочено, с вдъхновение и знание.
И с още нещо...
С признаване на труда и постиженията на десетките, дори стотиците негови сътрудници през всички години на истинско развитие на идеите му и практическото им приложение в практиката - като начин за разкриване на човешките заложби и паметови резерви.
Някой помни ли техните имена? Някой знае ли какво тези сугесто-специалисти са постигнали?

Както в България - неговата родина, така и по целия свят Д-р Лозанов е оставил светли следи, по които новите сугестопеди продължават да развиват и прилагат идеите му за необятността
на човешките резерви.. Разбира се - всяко време има своите особености и науката ги следва.
Ето защо на Срещата-разговор с мен в Българския Културен Център във Виена открихме официално годината в памет на Д-р Лозанов и значението на неговата наука, развивана от нас.
Ето защо говорим за развитие - без развитие, всички сме убедени в това - просто няма живот.
Ако тези теми, приятели са ви интересни - пишете ми.
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...