Сугестопедията и нейният нежен посланик - Ангелина А. КАРАСЛАВОВА, Сугестопед-специалист
- suggestosystem
- 18. Jan. 2023
- 7 Min. Lesezeit
(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора")
"Една от най-изявените дами на българската диаспора в Австрия, Ангелина Караславова
ще ни разкаже за себе си и за своята професионална съдба - сугестопедията.
Ангелина Караславова е родена в София през 1950 г., в семейство на учителка и на театрален инженер, с детство преминало в кулоарите на Музикалния театър, “където работеше татко ми”. Сред напевната романтика на оперетите, Ангелина изучава пиано, балет, а по-късно и драма. Вече дипломирана като английски филолог и педагог, тя се оказва “разпределена” в Института по Сугестология в София. Във времената на социализма, човек често бива “разпределян” да работи в учреждения, понякога в непознат град или село, без особен оглед дали това устройва или се харесва на кандидата. Макар социалистическото разпределение често да има тежест и горчив привкус, за г-жа Караславова то се оказва възвисително и съдбовно. В първия си работен ден тя среща “основателя на института” - рошав учен с проницателен поглед – “същински Айнщайн”, според думите й - д-р Георги Лозанов и остава да работи и твори с него половин век. Този български учен ще промени живота и мисленето на мнозина в България и ще добие известност в Европа и света.
Лозанов е доктор по медицина и известен психотерапевт, чийто поглед и говор имат интересно физическо въздействие върху околните. Дълги години той успешно практикува психиатрия. Говори се за един спешен случай, при който пострадал се оказва алергичен към анестезия. Поставен пред сложната ситуация “операция без упойка”, Лозанов предприема рискованата стъпка да успокои пациента си само с разговор и ...успява! Впоследствие д-р Лозанов насочва поглед към внушението (сугестия) като нов начин на комуникация. Силно впечатлен е и от бариерите на стреса при някои студенти, водещи понякога до невъзможност да възприемат и запаметяват. (Наблюденията си той прави през 60-те години на миналия век, но дори и днес стресът и отрицателните емоции при конвенционалното фронтално обучение са познати за мнозина. Бариерите често поставяме и сами - не харесваме материята, изпитваме страх от учителя и от оценяването, или пък сме сиурни, че няма смисъл, защото предметът “не ни се отдава”.) Д-р Лозанов решава да потърси рецептата за това “как да учим бързо, с радост и без съпротива”. И я открива! Създава Сугестопедията - методика за разкриване на резерви.
Съвременниците му разказват, че Доктора (както го наричат неговите сътрудници) е искрено отдаден на работата си. От началните изследвания на внушенията, възприятието, мозъчните вълни, фазите на напрежение и релаксация произлизат множество похвати за хуманно преподаване: то бива пригодено за всички учебни модалности с визуални, артистични, кинестетични и слухови стимули подавани на оптимален интервал, съобразени със законите на хармонията. Динамиката е особено важна и се редува с паузи в драматургична координация. Подчертава се ролята на концертната релаксация за леко възприемане на информацията. Създават се учебни плакати - т.нар “периферни стимули”, които понякога са извън зрителното поле на обучаваните, и чието съдържание поддържа “фазата на задълбочаване”. Цялата организация на учебния процес е хармонично “оркестрирана” в общ неделим процес.
В един момент към екипа се присъединява млада жена, чиято роля в работата, а и в личния живот на Доктора става определяща - Евелина Гатева. Любител на изкуството, особено на оперното, тя засилва фокуса върху естетиката в образованието. Видът и атмосферата на класната стая стават значими фактори, тъй като помагат на ученика да се чувс -тва комфортно, а и да добие увереност. Преподаването на урока има за фон класическа и барокова музика, която при повечето хора спомага за тъй важната релаксация и така подобрява концентрацията им. Тя внася красота и хармония в Сугестопедията със своите проекти за значението на изкуството. Сугестопедичният метод е подходящ за много дисциплини, но се оказва особено цèнен при чуждоезиково обучение. Учениците изразяват наученото чрез радостна актьорска игра и песни. Учебният процес прилича на театрална репетиция и са израз на тържество. Всички спонтанно проговарят и взаимодействат на новия език (без директно прекъсване за корекции от учителя).
С времето се избистря именно фундаментът на метода: учителят-сугестопед. Неговата хуманност, почтеност, възпитаност и професионална отговорност са ключови за успеха на групата и на всеки един в нея, а успехите се постигат чрез деликатно насърчаване на учебния процес. Сугестопедията ни показва защо и как учителите да излъчват престиж и доверие - те са умели проводници на науката и са деликатно насърчаващи партньори на своите ученици.Те водят и участват „естествено и искрено“ в процеса на обучение с разбиране на материята, с вяра в успеха на учениците и с емпатия към тях. Учебният процес се отличава с обща взаимосвързаност на увеличения обем нова информация в специално създадените учебници, които приличат на любопитен и вдъхновяващ театрален сценарий. Учениците се включват с радост в учебната “игра на театър” и деликатно насочвани от
учителя, те постигат завидни успехи в кратки срокове, без умора и с желание за самоусъвършенстване.
С годините успехите и резултатите от експериментите водят до оформянето на система, която днес бихме описали с думата “холистична”. Хуманист в разбиранията си, д-р Лозанов смята, че цялото учене е свободно общуване “в духа на любовта и уважението към всеки като човешко същество с неподозирани способности”. ДокторА обуслява тъкмо “любовта” като най-важното условие успешно да се преодоляват учебните бариери. Любовта на родител към дете. Едновременно с любовта той високо цени и свободата, която е в основата на неговата наука за внушенията като вид комуникация за личен и свободен избор измежду многото околни стимули и въздействия. Ученият вплита научните си идеи за взаимосвързаността между цялото и частите в него в основните принципи на методиката за разкриване на човешки резерви и предпазване от стрес. Наред с престижа на науката той цени и хармонията на изкуството, както и необятността и възможностите на човешкия мозък като мини-проекция на цялата Вселена.
Да кажем, че искате да научите нов език. Например испански... Представете си как обучението ви започва с кратка лична среща с учител, в която той или тя меко ви окуражава, че заедно ще постигнете напредък. След това в светла стая с удобни мебели, в малка учебна група вие се потапяте в един фантазен свят на копнежи и реалности от Испания, можете да видите картини, или да слушате испанска песен, да танцувате, да се смеете, да се отпуснете под звуците на приглушена музика така, че успявате да изострите своите възприятия. Чувате и разбирате (!) любопитната история на учителя си, който е (може би) роден в Испания. Сега той ви предлага да участвате в интересен негов проект. Можете да си изберете своята нова роля за участие в предложения учебен “сценарий” и да се представите на останалите с ново име, с по-уверен профил, по-интересна професия - може би ... Колумб, или...да броите дивите птици... ! Може и да споделите с останалите как преди години сте имали кратък летен флирт с Анди Гарсия на една яхта. Думите ви идват сами: “То стана случайно, но беше много вълнуващо.” Как да не пожелае човек да проговори спонтанно, да преодолее страховите си бариери и да научи нови думи не само от корабоплаването и орнитологията?! И неусетно да се включи в умело “оркестрираната” учебна игра... ( Поне това се случи с авторката на тази статия.)
През 80-те години на миналия век популярността на д-р Лозанов и на метода нарастват. Подкрепян е и от Людмила Живкова, която има влияние, освен като дъщеря на министър-председателя на страната, така и като личната си позиция на министър. В това време се създават сугестопедични училища, в които първокласниците бързо се научават да четат гладко без да сричкуват и в рамките на една година възприемат материала за първи и втори клас (и то - без домашни!). Създават се нови учебници и опери за деца, които се излъчват по телевизията с учебна цел. Продължава да расте популярността на методиката в България и по света.В Института по Сугестология работят над 100 специалисти и редица гост-професори.
Нашата любезна разказваща г-жа Караславова също допринася за този успешен развой като носи в себе си красотата на изкуството и силата на убеждението, че новата оркестрирана система е ключ към освобождаване на безграничните ни резерви. Тя става автор на редица сугестопедични учебници по английски език, сред които е и сугесто-трилогията „Victory“, дълго време преподава по метода и под ръководството на д-р Лозанов доразвива идеите си в проекти с Института за чуждестранни студенти като Сугестопедия със Система.
През 1978г. Лозанов представя сугестопедията и нейната научна основа - сугестологията пред комисия на ЮНЕСКО, а емисари на организацията с интерес посещават сугестопедичните учебни процеси.
Те се произнасят в доклад, който макар да съдържа известна резервираност към “науката”, дава висока оценка и признава “метода” за оригинална образователна система и съветва сугестопедията като иновативна методика за хуманно обучение да се приложи по света.
По това време д-р Георги Лозанов, заедно с Е. Гатева, правят опит да напуснат страната и да основат свой център в САЩ. Неуспешен. Настъпва - образно казано – времето на регресия. Ученият губи своето място като директор в Института и не може да пътува извън България, където събитията за него наподобяват нещо, което днес бихме описали със зловонното име “кансел култура”. Той напуска своя Институт и двамата с Евелина .Гатева се установяват в помещения на Университета и създават свой Център, но те вече никога няма да имат научна база за развитие и нови експерименти. Уникалните и напредващи в успехите си училища, работещи по метода му са закрити, материалът се преподава отново по класическия начин... Но по света различни педагози, филолози и други “ недобронамерени чешити” вече са получили доказателствата, че капацитетът ни не е ограничен, нито генетично, нито умствено, нито от възрастта. Израстват филизите на разни методи за скоростно четене, свръхприпомняне (хипермнезия), superlearning, много японски и американски разработки, някои от които са дори без учител, с касетки записи на “подпрагови внушения” и наложени визуализации. Бизнес...
Постепенно ученият е някак реабилитиран. В България настъпват демократичните промени, които дават шанс на нашите герои - д-р Лозанов, д-р Гатева и Сугестопедията, и г-жа Караславова - да се озоват (по едно и също време, макар и по различни поводи) в Австрия. Двамата учени основават свой Център в областта Форарлберг и обучават свои последователи от цял свят, а г-жа Караславова основава първото българско училище във Виена през 1991г. Тя се опитва да приложи сугестопедичното обучение, но както в повечето български училища зад граница, Министерство на образованието “спуска” методическите ръководства.Тя продължава да развива методиката според новите условия и предава знанията си на редица семинари.
В последните години г-жа Караславова изпълнява своето обещание към научния си ръководител и описва живота му в книгата си „Жените на Доктора” (Издаделство ВББ/София). Продължава да работи и над новата си книга – “Посланията на Доктора”, в която разкрива на широката публика идеите на учения и развитието им в разбираем вид и как правилно да се прилагат те. Възраждащата се любов към метода и нейната убеденост ѝ позволяват и днес да посвещава “простосмъртните” в полу-богове с огромни резерви – учи ни как успешно и леко да полетим към бъдещето като ангели, следвайки завета на Проф.д-р Лозанов към всички нас: “Има, има метод, има форма на комуникация за освобождаване на заключени богове, на хипнотизирани души, на паднали ангели...Има! Ако това стане, всички ще се учим и ще се развиваме много по-бързо и по-творчески...и с радост”.
Ако имате интерес към метода, или желаете да бъдете посветен в “Сугестопедия със Система”, можете да прочетете повече в сайта: suggestosystem.wixsite.com/karaslavics.'
П.С. Освен тук, в сайта за научен подход към Сугестопедията и нейното реално бъдеще, чрез проекта на Ангелина Караславова "Сугестосистема АВИКС/AVICS", можете да следите и ФБ-групата на автора - "Сугестопедия със Система", а за нейни лекции, обучения и презентации - на ФБ-страницата й - "Suggestopedia International Qualifivation Center Suggesto-AVICS", както и - "Suggestosystem AVICS".
Комментарии