СУГЕСТОПЕДИЯ, но... със СИСТЕМА или СУГЕСТОСИСТЕМА "АВИКС/AVICS"
- suggestosystem
- 21. Jan. 2020
- 3 Min. Lesezeit

I.1. Малко история (опит за въведение - или „Who Is Who and What Is What“ ):
“Сугестопедия със Система”, е базирана на автентичната, експериментално доказала успехите си Сугестопедията и интегрира основните елементи от съвременните комплексни мултисензорни учебни подходи - структурно обединени в система за многостранното развитие на личността.
Идеята да се търсят общи допирни точки между хоризонталната систематичност в класическите учебни методики и деликатното им включване в глобалните, спираловидно взаимносвързани основи от теорията на Проф.Д-р Г. Лозанов - “Сугестопедия-десугестопедично обучение”, беше някога провокирана от негов коментар – и то преди почти половин век - на един от редовно провежданите семинари в Научно-изследователския Институт по Сугестология/София, където започна и се разви дългата моя сугестопедична кариера, и се превърна впоследствие в призвание и съдба: “Бъдещето на Сугестопедията е в постигането на сугестопедична оркестрация”.
Работата ми като преподавател по английски език и автор на сугестопедични учебници беше високо ценена лично от него. Той ценеше моята систематичност, но и новаторските ми идеи.
Предвид интереса ми като педагог към нови комплексни методики на преподаване, както и вдъхновяващата работа със Сугестопедията, в годините на моя творчеки път аз започнах да търся още възможности за интегрирането на стройната, но раздробена по елементи, систематика от класическите методики- в хуманния, глобално-художествен Сугесто-подход. Експериментираха се най-различни творчески подходи в създаването на сугестопедични учебници (сугесто-систематичен и сугесто-спонтанен). Диказаха се положителните страни и на двата подхода.
Появи се необходимост от следване на езика в система, особено за структурните езици.
(за повече информация – презентация на А. Караславова, SuggestoSystem, 2014г, Sofia.)
През 80-те години, в Института по Сугестология се експериментираха успешно и моите сугестопедични, насочено систематизирани учебници в проект, предложен от известния лингвист, Проф. А.Данчев от Софийския Университет, тогава - член на Научния съвет в Института, и с представители на ИЧС, София - за свръхинтензивно сугесто-обучение.
“Сугестопедия със Система”, или “оркестриране на сугестивната спонтанност” - чрез създаването на сугесто-систематични учебници - ето това беше необходимата посока за постигане на сугестопедичен, структурно-художествен езиков баланс в преподаването.
Експериментите започнаха по идея на Д-р Лозанов, по-късно се проведоха по учебници на ИЧС, сугесто-адаптирани за това от мен. Успешните резултати ме стимулираха и аз започнах да пре-структурирам в тази посока и моите сугестопедични учебници... Как? Чрез спираловидно-наситеното интегриране на езиковата прогресия в сугестопедичната художествена глобалност – т.е. “оркестрирана глобализация”-т.е. за насочена, а не импровизирана спонтанност.
Сугесто-систематичният подход се оказа много удачен за учебници по английски език.
(Не се отрича сугесто-спонтанния модел сугесто-учебници -The Return - за оперните езици)
Най-важното е да се помни, че всеки език е различна СИСТЕМА - със своите особености!
Последваха години на разработки, докато успях да обобщя резултатите в учебника по английски „Victory“ в който проектирам стройната езикова система в сугестопедична, глобална форма.
Той беше еспериментиран в Института, а също и в ‘Техника/АВИКС”.
Сугесто-трилогията Victory I,II,III обединява повечето мои учебници в Института в нов езиково-художествен сюжет и сугесто-глобален вид, с лексико-граматична наситеност.
На този етап, поради несъвършенства в системата за запазване на авторските права, както и поради липсата на институционално обединяване и научна база в работата на разпокъсаните днес Сугесто-школи, тези учебници не са достъпни за ползване на общия пазар в България.
Може би, един ден...
“Сугесто-систематичният” подход, потвърдил значението си, следва сугестопедичните принципи, НО включва езиковите структури в спираловидна прогресия.

Всъщност - това е Сугестосистемата "АВИКС/AVICS" - последнията общ проект с
Проф.Д-р Лозанов - за бъдещето на Сугестопедията...
“Сугестопедия със Система” е начин за практическ- такава, каквато беше разработена от Д-р Лозанов и неговия екип от Института по Сугестология, и по-късно -в Австрия, НО и съобразена със съвременната педагогика.
Това е "Сугестопедия със Система", или Сугестосистема "АВИКС/AVICS"
Ангелина Караславова, Сугестопед-специалист.
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...