1. ЗАЩО СУГЕСТОПЕДИЯТА Е НАУЧНА МЕТОДИКА ?
- Ангелина Караславова, Сугесто-специалист
- 16. Dez. 2016
- 2 Min. Lesezeit
1. ЗАЩО СУГЕСТОПЕДИЯТА Е НАУЧНА МЕТОДИКА ?

Защото това е единствената комплексна методика, базирана на теорията в една наука, създадена в България през втората половина на миналия век от Д-р Лозанов за внушенията (т.нар.“сугестии”) като общ комуникативен фактор в живота ни, която наука той нарича – Сугестология.
Внушенията, или – т.нар. “сугестии” – според повечето учени (напр. в трудовете на Кречмер)
са всеобщо проявление на човешките взаимовръзки и тази именно теза се доразвива от Д-р Лозанов в новата наука и се доказва експериментално от него и сътрудниците му, че именно внушенията, използвани в определени психологически условия спомагат за ярко увеличаване и улесняване на запаметяването.
Ученият изрично разглежда комуникативните сугестии само откъм английското значение на думата „to suggest“ като “предложение за свободен избор” и доказва техното универсално значение.
През следващите 20 години се разработва и успешно се експериментира практическото приложение на тази наука (основно в педагогиката) в новосъздадения Институт по Сугестология (НИИС) от научно-преподавателски колектив под ръководството на Д-р Лозанов. Създава се нова методика за разкриване на човешки резерви – Сугестопедия.
“Сугестиите – главно чрез парасъзнаваните мозъчни активности - са общ, постоянен комуникативен фактор, който именно фактор осигурява условията за увеличаване на функционалните резерви на личността” (изказване на Д-р Лозанов на лекции в НИИС, 1978г.)
На тази научна база се развиват специални, глобализирани учебни техники, които успешно се прилагат главно в изучаването на чужди езици в новосъздадения Институт по Сугестология.
Експериментално доказаните успехи дават началото на стройна система на обучение, популярно наричана “Метод Лозанов”, действаща в положително организирана, научна работна среда и практически развита и прилагана от квалифицирани специалисти, създали новите видове учебници, помагала, ръководства, тестове и учебни материали.
Методиката придобива световна известност, особено с хуманната си насоченост:
освобождава творческите потенциални възможности на всеки човек
увеличава и ускорява учебния процес без наличие на умора
наред с повишената способност за усвояване се подобрява психо-физиологичното състояние на хората и се стимулира саморазвитието.
Д-р Лозанов обобщава тези нови хоризонти за развитие на Сугестопедията така:
“Изучаването и използването на сугестиите като всеобщ комуникативен фактор разкриват психическите резерви на личността - не само по отношение на паметта, но и на интелекта, интересите и цялостното развитие на човека” (Г.Лозанов, 1971г.)
Сугестопедията е единствената методика, която е базирана на научни изследвания и изисква строго системен подход, задълбочено познаване на теорията и натрупване на практически опит от постиженията на автентични Сугестопеди, участвали в развитието й и създали специалните учебници, които са били експериментирани и адаптирани във времето.
Ето защо е особено важно да се познават основните ПРИНЦИПИ на Сугестопедията
и да се прилагат винаги в единство чрез комплексните СРЕДСТВА, използвани умело от квалифицирани Сугесто-педагози и отразени в Сугесто-учебниците, като се спазват хуманните УСЛОВИЯ за успех, обобщени от Д-р Лозанов като „7 Conditio Sine Qua Non“
Това обуславя необходимостта от системен, научен подход към Сугестопедията. Как?
С квалифицирано обучение при Сугесто-специалист и доказани Сугесто-учебници.
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...