НАУЧНОСТ В СУГЕСТОПЕДИЯТА (3.Част - 'Взаимосвързаност и Система')
- Ангелина Караславова, Сугестопед-специалист
- 7. Jan. 2017
- 2 Min. Lesezeit
3.-та Част: "ВЗАИМОСВЪРЗАНОСТ И СИСТЕМА В СУГЕСТОПЕДИЯТА"

КАК СЕ ПРОЯВЯВА 4-ФАЗНОТО СУГЕСТО-ПРЕПОДАВАНЕ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ВЗАИМОСВЪРЗАНА ПРОГРЕСИЯ И НАУЧНОСТ НА МЕТОДИКАТА?
Както е видно, за Научност в Сугестопедията е необходимо да се спзват и прилагат в единство ПРИНЦИПИТЕ и СРЕДСТВАТА, обобщени в 7-ТЕ УСЛОВИЯ за УСПЕХ, като се прилагат от обучен Сугесто-педагог чрез специален Сугесто-учебник и се следват точно установените 4 ФАЗИ на спираловидно, взаимно-свързано преподаване.
Тук е необходимо да се направи уточнението, че познатата 4-фазна последователност е базирана на идеята за “творческа спонтанност, разработена в артистичните учебници само на Е. Гатева, и не е базирана на експериментален опит за Сугесто-преподаване, но се приема като итересен подход за постигането на учебни успехи.
В педагогиката тези фази са познати като “1.навлизане, 2.преподаване, 3. разработване и затвърдяване, 4. презентиране и обобщено приложение в разширен вид.
Основните разлики между новите комплексни методики и Сугестопедията са в строежа и пълнежа на тези фази, взаимно-свързани в едно общо цяло и хуманната насоченост.
Ето защо говорим за необходимостта от научно обучение на сугесто-педагозите, както и за създаване и използване на специални Сугесто-учебници, за които ще говорим още.
Кои са особеностите на тези 4 СУГЕСТО-ФАЗИ за успешно преподаване?
Увод-Въведение (т.нар.“дешифровка”) с осигуряване на учебно-артистична установка за навлизане в материала и запознаване с “ключовите” моменти.
Преподаване на новия материал (“активни и псевдо-пасивни” Сугесто-концерти) с емоционално-експресивно “оркестрово” и затвърждаващо изчитане на текста.
Усвояване на материала (“подробни Сугесто-разработки и игрови активации”) -по подобие на театрални репетиции, целящи затвърдяване на знанията.
Творческо приложение и спонтанни презентации (“Сугесто-креативни изяви”) с момуникативно-обобщаваща насоченост за придобиване на самостоятелна изява
................................................................................................................................................
Разбира се в тази статия за “научността в сугестопедията” няма да се спираме на провеждането на всеки отделен етап в 4-те Сугесто-фази, нито на други особености, които са предмет на специално Сугесто-обучение за квалификации, проведено от сертифициран и доказал се Сугесто-специалист, и с обмен на опит и дискусии.
Всяка една от посочените и взаимно-свързани в цялост “4/Сугесто-фази”, които съставят структурната рамка на Сугестопедичното преподаване е ясно видима в подхода на всеки добре обучен Сугесто-педагог и би трябвало да намира израз в създадения за съответния предмет/език – правилен Сугесто-учебник.
Какво е необходимо за една правилната квалификация на Сугесто-педагози?
Кои са особеностите в създаването на един правилен Сугесто-учебник?
Следва Част 4 от статията за Научност в Сугестопедията:
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...