ЗAЩО Сугестопедията и днес е една ярко светеща, но ... самотна звезда? -резюме от лекция на Ангели
- suggestosystem
- 15. Feb. 2017
- 2 Min. Lesezeit

Един от честите въпроси, задавани на повечето срещи, дискусии и презентации посветени на Сугесто-десугестопедията – методиката основоположена от Проф.Д-р Г.Лозанов, създателят на науката за внушенията като комуникационен фактор в живота ни – методиката, доразвивана през годините от редица учени и Сугесто-специалисти, методиката разкриваща нови хоризонти в педагогиката все още и днес е недооценена и недоразбрано обвита в мистицизъм и тайнственост е отхвърляна от повечето педагози.
Защо?
Този въпрос е съществен. Не е реално това несъмнено ярко българско постижение със световно значение – каквото е Сугестопедията – да бъде пренебрегвано с години.
В тоталитарните години коряхме сковаността и догматизма на времето, но днес – когато свободата е водещ кодекс на демокрацията – е хубаво да поговорим за това...
Не е реално да търсим причините само в скептицизма на педагозите и тяхната инерция..
Не е честно да цитираме остарели доказателства без да търсим причините и в себе си.
Време е ние – сугестопедагозите да се вгледаме във фактите и да потърсим отговори.
Например – ето няколко известни факти и въпроси за продуктивни дискусии :


Сугесто-десугестопедията е методика, почиваща на научни принципи, средства и условия за успешното им прилагане – винаги в единство и взаимосвързаност. Кои са те и опираме ли се винаги на научната база в методиката? Как?
2. Сугесто-десугестопедията като методическа проекция на науката за внушенията е динамично развиваща се във времето и се адаптира към реалните условия. Познаваме ли етапите на развитието й и успешните адаптации във времето?
3. Сугесто-десугестопедията изисква обширна професионална квалификация и човешки ценности на педагога, както и използването на неоспоримо важните учебни материали – учебници и материали, създадени от Сугесто-специалисти.
Имаме ли критерии за професионализъм на Сугесто-педагозите и в какво се проявява висотата на Сугесто-учебниците, на използваната музика, и табла?
4. Сугесто-десугестопедията сочи критериите за успех в работата чрез увеличение на постигнатите резултати в пъти повече за по-кратко време и без наличие на умора, съответстно сравнени с новите стандарти и степени в обучението.
Има ли неоспорими тестови доказателства за успешното й приложение днес?
5. Сугесто-десугестопедията цитира своите успешни резултати, които са базирани на експерименти и сравнения, провеждани в Научно-изследователския Институт по Сугестология...в 60те и 70те години на миналия век. Дали това е актуално и днес? Каквин са критериите?
Има ли точна експериментално-контролна база и сравнения на резултатите?
Няма нито една наука в света, която не актуализира своите резултати с динамиката на времето. Всички нови методики се развиват с бурно темпо и не е реално да цитираме остарели резултати. Не е нужно да даваме примери – това е факт.
Ето защо, приятели на Сугесто-десугестопедията (без значение дали подкрепяте спонтанния подход в приложението й, или одобрявате необходимостта от система т.нар. “оркестрирана” спонтанност) освен сладки приказки е нужно знание. Учене.
Някои биха казали:”Нали Сугестопедията предлага “учене без учене” – липса на домашни занимания, без упражнения и повторения, без полагане на труд, труд, труд
Но...какво е значението на труда за развитието на човека?
Въпросът за труда в Сугестопедията – това е темата на следващата ни среща тук.
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...