Приносът на Проф.Д-р Лозанов за Развитието на Личността чрез Сугестопедия със Система “АВИКС”.
- suggestosystem
- 5. Juni 2017
- 5 Min. Lesezeit

Както знаем, идеята която лежи в основата на Сугестопедията е свързана с изследванията на
Проф.Д-р Лозанов, с когото ме свързват няколко десетилетия творческа Сугестопедична дейност и с когото съм развивала и аз - в повечето години под неговия научен контрол - идеите на методиката за безопасното разкриване и използване на всички възможности на човешката личност (резерви) и под ръководството на неговите научни изводи успяла и съм създала десетки Сугестопедични учебници, насочени към създаването на нов тип освобождаващо-стимулираща комуникация. В продължение на половин век в българия се развиваше уникалната сугестопедия.
За съжаление днес много малко се говори за научната страна на методиката и се добива погрешно впечатление за някакви "магически, сантиментално-обичливи и всеобщо познати" подходи.
Опитвам се тук да покажа на бъдещите сериозни сугестопеди какво е важното за да имат успех, а не само субективните изказвания на техните курсисти за "научих много и мо беше много хубаво."
Именно това "много" е необходимо да бъде доказано - колко много повече от днешните учебни нива са научили курсистите в Сугестопедичните курсове и колко повече е това спрямо другите?
Ето защо отново ще се спра на най-важното от Сугестопедията - научната страна, без която тя придобива вид на детинско забавление и приказки от "Хиляда и една нощ".
Мили колеги, не забравяйте, че създателят на тази методика беше УЧЕН!
Мили колеги, незабравяйте, че има разлика между "всеобщи условия за успех" и "принципи и средства" на тази научна методика, които я отличават от останалите комплексни методики.
Мили колеги, не забравяйте, че именно науката ще ви подсигури успех.
И така...
I. КАКВО Е СУГЕСТОПЕДИЯ? (резюме)
“Сугесто-десугестопедията е метод за разкриване на резервите на ума с установка на престиж (професионализъм) и хуманна учебна оркестрация чрез научно прилагане на основните принципи и средства в оркестрирано единство, и при съблюдаване на следните глобализирани сугесто-условия за успех:
1. любов и доверие към човешките същества и
2. зачитане свободата на личен избор,
3 .вяра в успеха, с което се постига вдъхновение – така важноусловие за разкриване на резервите на ума/разума (т.нар. резервен комплекс),
4. сугестопедично-глобализиране на учебния материал (спонтанно- или систематично-художествено поднесен и оформен в учебниците),
5. холографска йерархична взаимовръзка на частите в цялото, съответно на естественото функциониране на мозъка и в унисон с вселенската хармония,
6. хармонията в живота и природата, изразена в“златното сечение” на пропорциите
7. най-висшата форма на хуманно внушение – изкуството (т.нар. сугесто-изкуство)
Изброените по-горе и широко рекламирани днес като “7-те Закона на Сугестопедията” са всъщност вечни житейски истини, необходими условия за успех ( или -“Conditio Sine Qua Non”, както самият Д-р Лозанов правилно ги нарича в трудовете си) и един точен анализ ни показва, че те са известни от векове като общи вселенски ценности, залегнали в редица завети, учения и притчи, а и самата освобождаваща същност на сугестопедията, отхвърля всякакво налагане на чужда воля – в случая - “закони”)
Наред това, трябва да осъзнаем, че повечето от тях не са “запазена марка” само на Сугестопедията.
Защо?
1. Знаем че добрият, макар и класически учител обича учениците и професията си, самият той излъчва доверие с високата си професионалност и хармонична хуманност, да не говорим за все по-честото приложение на изкуството и разчупеността в преподаването в съвременните методики.
2. Смея да твърдя, че условието един сугесто-педагог да постига успехи, а не само приятни изживявания е - наред със съблюдаването на общочовешките морални критерии - да придобие дълбоко познаване и осъзнаване на теорията в науката, в която са залегнали останалата част от постулатите, наричани “закони”.
3. Добиването на правилна практика не е чуждо на всяка педагогика – но тук при автентичен сугесто-педагог, и то – самият той развивал Сугестопедията.
...................................................................................................................................................
Какво е необходимо още?
Тук изброявам някои от необходимите предпоставки за правилен сугесто-подход.:
1.Да се придържаме към точното разучаване на теорията в Сугестопедията (особено нейните принципи и средства за приложение, описани в трудовете на Д-р Лозанов и колектива му през активния му творчески период),
2. Усвояване на техниките за сугесто-преподаване, доказалите успеха си в единство и в съответствие с новите комплексни подходи и въвеждане на адекватни тестове.
3. Съобразяване и адаптиране на използваните сугесто- материали с новите стандарти на обучение, както и особеностите на времето и мирогледа на хората..
..............................................................................................................................................................
Наред с основите на науката Сугестология и нейните особености, Сугесто-десугестопедичната методика, появила се като приложение на науката за внушенията в педагогиката, отначало само като паметов експеримент за професионалното, за успешното й приложение – от особена важност – са:
1. задълбоченото познаване и осмисляне на принципите в сугестопедията – това обхваща професионалната подготовка на сугесто-педагозите:
- преподаване с ненапрегната, радостна сериозност за постигането на концертративна психирелаксация,
- спазване на съзнавано-несъзнаван баланс, следвайки естствената функция на йерархия в мозъчната дейност,
- реорганизация, т.е. :оркестрация” на учебния процес за разкриване на резерви)
2. използването на глобализиран комплекс от Сугестопедични средства:
в обща взаимо-свързаност, като се съблюдава значението на хармонията (Залтното сечение) в сугесто-изкуството:
- дидактични, с особено значение е структурирането на преподаването в учебно-художествена прогресия.
- психологични , с познаване на “интериоризацията в сугестивната оркестрация”,
т. е. организирането на факторите за вътрешно възприемане.
- художествени – изкуството - висша форма на освобождаващо внушение.
3. създаване насъвременни учебни сугесто- материали...,съобразени с новите стандарти на обучение, с особеностите на изучавания предмет и в съответствие с времето и личностната духовна принадлежност
......................................................................................................................................................
НО КАКВО Е БЪДЕЩЕТО НА СУГЕСТОПЕДИЯТА?
ЗАЩО ВЪПРЕКИ НЕОСПОРИМИТЕ Й УСПЕХИ ТАЗИ МЕТОДИКА ВСЕ ОЩЕ ОСТАВА КАТО АЛТЕРНАТИВЕН ПОДХОД, ИЛИ СЕ ИЗПОЛЗВА КАТО ЕЛЕМЕНТ В НОВИТЕ КОМПЛЕКСНИ МЕТОДИКИ? ТОВА СА ВЪПРОСИ, КОИТО ИСКАТ ОТГОВОР.
ВСЪЩНОСТ ПРИЧИНАТА ДА СЕ ПОЯВИ ПРОЕКТА "АВИКС/AVICS - Е ОСИГУРЯВАНЕТО НА РЕАЛНИ ШАНСОВЕ ЗА БЪДЕЩЕТО НА СУГЕСТОПЕДИЯТА. КАК?
ЧРЕЗ СУГЕСТОПЕДИЯ СЪС СИСТЕМА.
......................................................................................................................................................
II. ЗАЩО ГОВОРИМ ЗА СУГЕСТОПЕДИЯ СЪС СИСТЕМА?
КАКВО Е АВИКС?
КАК Е ОТРАЗЕНА сУГЕСТО-СИСТЕМАТА АВИКС В СУГЕСТО-ТРИЛОГИЯТА "Victory"?
Бъдещето на Сугестопедията – означава обединяване, не изолиране.
В учебната практика като успешни модели са се утвърдили т.нар. комбинирани методики, които предлагат комплексни подходи в преподаването и така по-лесно се адаптират към динамиката на времето и към многообразието от личностни, психо-физиологически, или социално-географски особенсти на учениците.
Такива комплексно-обединени учебни модели дават добра възможност за по-гъвкави разработки и по-динамично прилагане на разнообразни художествени, психологични и нови технологични съвременни средства, и ако всичко те бъдат “оркестрирани” в спонтанно-структурирана, учебно-взаимносвързана прогресия в информационната художественност на изучавания материал – успехът е логично възможен.
Наред с главните особености на автентичната Сугестопедия, чрез която спонтанно се освобождават човешки резерви, то Сугестопедия със Система АВИКС (Абревиация на:
Аудио/Визуална-Интерактивно/Коминикативна- Сугестосистема) зачита и постиженията на съвременните мултисензорни методики и ги интегрира в лесно приложима система за комплексно развитие и възпитание на човешката личност.
Сугестосистема АВИКС е последният общ (недовършен) проект на Д-р Лозанов с автора, развит от Ангелина Караславова в учебната сугесто-систематична трилогия по английски език за три последователни нива, взаимно-свързани в обща художествена прогресия под името „Victory“. АВИКС само диверсифицира сугестопедичния подход.
Използват се комплексни мултисензорни средства (Аудио/Визуални), съчетани с някои социо-психолохически учебни техники (Интерактивно/Комуникативни), художествено “оркестирани’ в глобализираните принципи на класическата сугестопедия, доказала своята хуманна роля за обучение с вдъхновение чрез освобождаване на резерви и е динамично хармонизирана с дидактичната прогресия на съвременните методики.
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...