ЗА СУГЕСТОПЕДИЯТА - С РАЗБИРАНЕ И ВДЪХНОВЕНИЕ
- Ангелина Караславова
- 5. Juli 2017
- 2 Min. Lesezeit

Когато чуем думата “Сугестопедия” неминуемо се сещаме за основателя й – българския учен Проф. Д-р Георги Лозанов – и често неволно свързваме методиката за разкриване на човешките резерви с неясното понятие “сугестия”, което всъщност означава “внушение”.
За да си изясним какво точно е в основата на “метода Лозанов”, предлагам тази статия.
Предлагам я като лично уважение към създателя й и със съзнанието за изпълнен дълг, както самият учен отбелязва в своето послание към мен в обобщаващата си книга “Сугестопедия”:
“На моята отлична сътрудничка г-жа Ангелина Караславова авторът подарява тази книга, в която и тя със своята работа има някакъв невидим принос”. (Д-р Г.Лозанов)
И така – какво отличава “сугестиите” - според учения Лозанов - от клиничните форми на внушението? В науката си за сугестиите – Сугестология, той доказва, че внушенията са универсален фактор на комуникация – наред с логично мисловните си способности, човек възприема света и със сетивата си – ние сме чувствено-разсъдъчни същества.
Въз основа на своите опити д-р Лозанов доказва, че:
Нищо от миналия ни житейски опит не се губи в нас и в природата.
Съхраняват се трайно не само съзнаваните, но и несъзнаваните възприятия.
Възпроизвеждането на минали дейности се осъществява чрез емоционално асоцииране (изтегляне) на “спомени” и стереотипи с дейности в настояшето.
Всичко, което неусетно ни влияе са именно въздействията-внушения, които ученият нарича “сугестии” и формулира основите на науката си за тях – Сугестология – така:
1. Междуличностните комуникации и психическата активност са винаги едновременно съзнавани и несъзнавани в комплексната дейност на човешкия мозък.
2. Всеки дразнител се асоциира, кодира, символизира и обобщава в работата на мозъка.
3. Възприятията (дразнители) действат комплексно на съзнавано и несъзнавано ниво.
Именно изучаването на внушенията (сугестиите) като естествени междучовешки комуникации прави науката Сугестология универсална и с нея Д-р Лозанов се нарежда сред 10-те български учени с признат международен приност за развитие на личността.
На база на науката Сугестология, през последните десетилетия на миналия век, екип от учени-психиатри и педагози в Научно-изследователския Институт по Сугестология в София под ръководството на д-р Лозанов, към който екип имах честта да творя и аз, разработи и успешно внедри на практика научната методика – Сугесто-Десугестопедия, с основна цел – да освободи (т.е. – де-сугестира) човека от наложените представи за границите на паметовите ни възможности за да се оползотворят личностните резерви.
Тази методика – за хармонично развитие на човешката личност – се базира на няколко научни принципи, които включват и общо-универсални условия (закони) за правилното й прилагане в педагогиката чрез комплекс от взаимосвързани средства и учебници – винаги в единство (психологически, педагогически и артистични).
И така, принципите на научната методика Сугесто-десугестопедия са:
1. Радост (човешка любов, емпатия) към всеки и всичко и увереност в успеха
Ненапрегнатост (освобождаване) и деблокаж от наложени норми за ограниченост
Концентративна психорелаксация (ненапрегната концентрация), хармония и естетика
2. Единство на съзнавано-несъзнаваното и цялостна мозъчна активация (взаимовръзка между цялото и частното, като винаги водещо е цялото (принцип на холограмата).
3. Преустройство на учебно-възпитателния процес за активиране на човешките резерви, чрез хармоничен баланс (принцип на Златното сечение) в многократно увеличен обем материал (принцип на обрастването в гроздове) с помощта на сугестиите в изкуството.
Както е видно, тези 3 научни принципа включват в себе си и познатите днес “7 Закона”:
(любов, свобода, увереност, увеличен обем, златно сечение, цяло-част-цяло, изкуство).
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...