КАК СУГЕСТОПЕДИЯТА МОЖЕ ДА ОБОГАТИ И ПОДОБРИ УЧЕНЕТО ?
- Ангелина Караславова
- 5. Juli 2017
- 2 Min. Lesezeit

Днес добрите педагози използват много елементи от Сугестопедията в работата си.
Те обичат учениците си, много от тях уважават свободата в мисленето им, често са убедени в добрите им възможности и ги поощряват, свързват елементи от различни учебни предмети в преподаването си, използват нагледни и артистични средства и т.н.
Но - за съжаление - няма постигане на вътрешна хармонизация (оркестрация) в общия учебен процес. Преподава се "на части" - без вътрешна взаимовръзка между различните предмети.
Разбира се - преговорните уроци целят свързване на частите, но и това остава изолирано...
Най важната особеност на Сугестопедията е именно взаимосвързаността в общо цяло.
Всичко е във всичко така, както е построен и човешкият мозък – отражение на космоса.
Започва се от цялото, което съдържа отделните елементи и така се представя обща картина.
Елементите се отработват като части в общото и това значително улвснява усвояването на новото.
Разбира се - такова Сугесто-преподаване изисква квалифицирано обучение на преподавателя - нещо което с професионална отговорност и осъзната радост предлагам на интересуващите се.
И така:
Успешното приложение на Сугестопедията в обучението изисква 2 важни Условия:
1. Правилно обучен педагог – човек с висока ценностна система и задълбочени знания
2. Правилно създадени учебни материали – учебници, табла, нагледни средства
Ето защо – като реална възможност за правилно приложение на Сугестопедията днес,
в последните няколко десетилетия разработих започнатия под ръководството на д-р Лозанов проект за интегриране на Сугестопедията в масовите учебни методики като “Сугестопедия със Система”, нагледно приложeна в дву-езичните учебници „Victory“.
Това са 3 взаимно-свързани в общ сюжет учебници по английски за три учебни нива и те отразяват идеята за “сериозна радостност” в обучението за разкриване на резерви.
Обучението на преподаватели чрез Сугестопедия със Система включва както важното теоретично запознаване с науката и развитието й през годините, така и запознаването им с практически сугестопедияни техники на преподаване, според новите стандарти.
Сугестопедия със Система предлага общи подходи за подобряване на преподаването чрез интегриране на Сугестопедията в общия комплекс от съвременните мултисензорни методики и строи приемствени мостове за реализация на добрите педагогически идеи.
Проектът е разработен и е познат като комплексна Сугестосистема “АВИКС/AVICS” –
Аудио/Визуална – Интерактивно/Комуникативна – Сугестосистема за развитие на личността.
Приложението на Сугестосистемата АВИКС като приложение на Сугестопедията днес е осъвременено и съобразено с реалните условия на преподаване, така че всеки учител да може леко да адаптира своята педагогическа работа като я обогати с хуманните идеи на Сугестопедията. Улеснение за това са и новите моделни учебници от трилогията „Victory“, както и практическото “Сугесто-ръководство за Учителя” към всеки един от тах, които дават идеи как всеки сам може да пре-разпредели учебния материал по различните предмети от масовите учебници за да се постигнат по-високи резултати.
Наред със значително олекотеното обучение на Сугесто-педагози чрез въвеждането на ясна система в общата подготовка и в учебните материали, Сугестосистемата АВИКС интехрира автентичната (лабораторна) Сугестопедия в комплексните нови методики и ги обогатява именно с високо хуманната наситеност в научните идеи на Д-р Лозанов – -- за освобождаване на творческите потенциални възможност на всеки човек,
- за увеличаване и ускоряване на учебния процес – без наличие на умора,
- за подобряване на психофизиологичния баланс и стимулиране на саморазвитието.
И така, като заключение мога да направя следното обобщение:
Основното в Сугестопедия със Система е интегрирането на класическата Сугестопедия в новите комплексни методики и оркестрирането на идеите в науката на Д-р Лозанов в динамичното съвремие, чрез използването на хармонична системност (сугестосистема).
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...