“Използвай ума, но слушай разума си; Следвай сърцето, но се доверявай на опита си; Живей във времето
- Ангелина Караславова
- 29. Nov. 2017
- 3 Min. Lesezeit

Щастлива случайност отведе някога в , един необикновен Научноизследователски Институт със странното за мен тогава име - Сугестология. Бях само на 24 години, току що завършила успешно висшето си образование и ме привлече звучението на думата "сугестия", която свързвах с нещо тайнствено. Така, през 1974 (!) година попаднах в света на един български учен, който тогава разгадаваше тайните на човешкото подсъзнание. От този далечен ден минаха много години - навлязох в безкрая на човешките резерви, окриляна от подкрепата на този необикновен учен,
за когото щеше да се говори още дълги години, дори и след кончината му през 2012...когато той вече беше надхвърлил 90-те. Животът ми е свързан с науката за внушенията, създадена от този учен и съдбата ми отреди да отдам творческите си сили и професионалното си вдъхновение на една мисия, омайваща човешките сърца, към която той беше привлякъл редица блестящи умове.
Името му е Проф. Д-р Георги Лозанов. Казвахме му Доктора...
Както повечето велики учени и българинът Доктор Лозанов имше своите странности,
но те придаваха на личността му човещина и земност, и го превръщаха в един от нас.
Човешка беше и неговата мечта – да поднесе на нас, хората един свой прекрасен дар – вяра в собствените ни умствени резерви, и да ни убеди, че всички ние имаме безгранични възможности за развитие и само временно днес сме “паднали ангели, заключени богове, хипнотизирани души, които са повярвали в своето ограничено нищожество...” и с това послание да ни вдъхнови към постигането на духовен полет към по-разумно бъдеще.
Времето ми поднесе и едно прозрение, предизвикано от съществуващо противоречие между факти и разкази днес, някои от които са базирани на последните изказвания от напредналия в годините си Д-р Лозанов, в които той осезаемо смесва понятията “закони” и “необходими условия“ за успех на научните му идеи, понятия - базирани на някои всемирски истини за любов, свобода, вяра и взаимосвързаност, за красота и хармония, залегнали още в християнството.
Това прозрение ме насочи и към Учението на Беинса Дуно и направените паралели ме доведоха до скромния извод за възможността ученият да е бил посветен в мисия за научното доказване на божествените закономерности, още повече, че има някои данни за симпатиите му към Бялото Братство, които впоследствие той обгръща в тайнственост. Но за това ще разкажа друг път...
С тази възможност за посветеност в делото на Учителя може да се обясни и появата на думата “закони” вместо "условия за успех" (Conditio Sine Qua Non) - всемирните понятия за любов, свобода, хармония и красота, и вяра” - в късните изказвания на Доктора, които изместват неговите научни принципи и условия, развивани и доказваниот него самия в годините на творческия му апогей. Всъщност той не предоставя никакви научни доказателства - та кой би дръзнал да доказва какво е любов, или свобода, какво е вярата и взаимосвързаността в макро- и микро-космоса, защо има хармония и ред дори в хаоса и как изкуството ни прави ангели?
Всъщност, има ли значение дали назоваваме Божественото с думата "закон" или "условие"?
Благодарна съм за знанията и уменията, които Доктора ми даде за да мога да доразвия идеята му за “оркестрирано обучение” в проекта Сугестосустема “АВИКС / AVICS”,, както и за придобития безценен опит, почерпан от работата ми с него в продължение на половин век (Господи - та това е почти един живот!!!), и с всички мои колеги в онзи Научноизследователски Институт по Сугестология, някои от които вече ги няма сред нас, но непремено и днес някъде отдалеч те са съпричастни с това което се случва, или тези като мен – в почтената възраст на зрелостта, които все още се вълнуваме от бъдещето на нашите професионални мечти и разказваме истината за творческото време на един славен учен. И за това как да запазим научността на методиката му.
Който наистина иска - намира начин да се добере до нас - автентичните Сугесто-специалисти.
Останалите се задоволяват с вълшебни приказки за тайнства и безумно танцуват в несвяст.
И още нещо...
.Аз наистина съм късметлийка – живях в няколко епохи с различни идеали и ценности, както и в няколко страни... и разбрах, че сърцето е там, където са мислите за хората, които са ни скъпи.
В този смисъл държа да спомена и за моето верую, базирано на ярка мисъл – случайно изказана някога от една “северна жена на Доктора” и приета от него за водеща в науката - “Използвай ума, но следвай сърцето”, към която аз добавих и моето лично виждане за живота:
“Използвай ума, но слушай разума си; следвай сърцето, но се доверявай на опита си; живей във времето си хармонично и не забравяй, че всичко е относително”.
Тази мисъл стана мото на проекта Сугестосистема “АВИКС/AVICS”, всъщност за оркестрирана т.е. - за Сугестопедия със Система - чрез "Сугестопедична оркестрация" и системно интегриране идеите на Доктора в новите методики. Но... и това е тема за друг разговор.
Благодаря за вниманието.
Ангелина Караславова, Сугестопед-специалист
2017г.
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...