ЕЛЕКТРОННАТА “ЕВОЛЮЦИЯ” НА КОМУНИКАЦИОННИТЕ ТЕХНИКИ ... И СУГЕСТОПЕДИЯТА - МЕТОДИКАТА ЗА РАЗВИТИЕ Н
- Ангелина Караславова, Сугестопед-специалист
- 9. Juni 2018
- 3 Min. Lesezeit

Много често новите Сугестопеди ми задават въпроса дали може да се провежда Сугестопедично обучение по “Скайп”, или с други електронни способи - новите Аудио/Визуални-Интерактивно/Комуникативни Средства ("АВИКС/AVICS"), или с познатите ни филми, записи, мулти-медии...
Както знаем Сугестопедията е базирана на науката за внушенията (сугестии), развита от Проф. Д-р Лозанов и неговия колектив в Научноизследователския институт по Сугестология ... през втората половина на миналия век в България. Светът говори за "българския метод Лозанов"...
Това е и времето на началното техническо-електронно развитие на всичко, което днес естествено ни заобикаля и безцеремонно определя ежедневния ни живот и развитие. Дали обаче това е правилният път на еволюция - като обединяване на човека и техниката - е друг въпрос.
И тъй като Сугестопедията е насочена към “развитие на човешката личност”, а новите технологии и главно – електронно-компютърното роботизиране – също влияе на еволюцията, днес реших да ви предложа едно кратко пътешествие из новото техно-компютърно време.
Сугестопедията и електронната “еволюция” на комуникативните технологии в наши дни.
Но... Сугестопедията е начин за развитие, базиран на личностна комуникация - ще кажете.
И ще имате право. Донякъде обаче. Защото всичко на този свят се променя и развива.
Е да-де...- ще кажат други - електониката е също начин за развитие, базиран на взаимовръзката между човека и машината. И те също ще бъдат прави... Диалектика.
Самият д-р Лозанов като лекар-психотерапевт и рожба на миналия век беше явен привърженик
на чисто личностните комуникации. В същото време обаче – той самият - използваше като неразривна част от цялостния Сугесто-процес най-новите тогава постижения на техниката. Институтът беше оборудван по последна дума. На световно ниво. Как така?!?
За преподаване се използваха записи, филми, контролно-помощни аудио-пунктове...
Все пак – в интерес на истината трябва да призная – те бяха само помощни технически средства.
Последният проект на активния учен д-р Лозанов - насочен към бъдещото развитие на Сугестопедията беше замислен като "оркестрирана аудио-визуална, комуникативно-интерактивна комплесна Система за хармонично развитие на човешката личност". Той виждаше навлизането на техниката, но търсеше пътища за "оркестрирането" на човек/машина и ум/мозък" в едно цяло.
Завеща този проект на бъдещето, когато хората ще разберат, че Сугестопедията е "начин на мислене". Дотогава..."нека има любов, свобода, хармония, вяра, взаимосвързаност...красота"...
Сугестопедията винаги се е отличавала с неоспорим успех, който се дължи – както на цялостната взаимовръзка в методиката и на прецизно организираната “оркестрация” на учебния процес - така и на неоспоримата роля на добре обучения Сугесто-преподавател и на специално създадените Сугесто-учебници, които отразяват главното в Сугесто-концепцията. Това е професионализъм.
За да се постигне желаната взаимовръзка на високото “оркестрирано” ниво на преподаване безспорно се използват и днес редица технически учебни средства. Така е.
Не е възможно да си предстявим живота и в частност Сугестопедичното обучение без използването на все повече техно-електронни средства.
Особено в последните 30-тина години...
Нека си припомним бурното развитие на електронната техника, както я познаваме днес:
В началото на миналия век трамваите са екзотика, колите са рядкост, радио и телевизия – фантазии, а самолетите приличат на баони, електро- и атомните станции – приумици.
Средата на века бележи скок – човек излиза в космоса. Появяват се първите звуко-видео предаватели, телевизиите навлизат в дома и хората започват за следят света...
Появява се пъвото чудо – домашният компютър (1988) и неговите производни навлизат в живота ни – телекс, факс, безжичен телефон...много скоро – мобилен (подвижен), или “Ем-Пи-3”, за да заговорим днес за “мулти-медии”, дигитална фотография, дронове и...
виртуална реалност, която ни пренася в други светове на усещания.
Не може да прескочим знаменателната 1993та година, когато“www“ (World Wide Web) бележи началото на Интернет, на видео-връзките (Скайп, СМС, ММС Мейли...и пр.) И...на “чичо Гугъл”, Фейсбук, Ю-туб, Туитър.
След 2000та година говорим за “еволюция” на технологиите, а днес – за роботизация.
А какво ще бъде ... утре? Опитваме се да разгадаем кода на Бога. А сме само хора...
И как ще се развива ролята на човека в тази ... “техно-хуманоидна еволюция”?
Въпроси, въпроси... Някой беше казал, че всичко, което днес е човешка фантазия и за което човек мечтае, утре е действителност. Човек-машина ...за това ли мечтаем?
Лично аз като Сугестопед-специалист и половинвековен сътрудник на д-р Лозанов считам, че ЧОВЕКЪТ – една хармонична и динамична проекция на микро-и макрокосмосана Земята – остава незаменим. За това сме създадени и ще се развиваме...като ХОРА.
Това е отразено и в проекта "АВИКС/AVICS" - "Лебедовата, недопята песен" на д-р Лозанов... Ще дойде време и за това - да можем ние - хората - да мислим глобално...
ДОПЪЛНЕТЕ И СПОДЕЛЕТЕ МНЕНИЕТО СИ, ПРИЯТЕЛИ...
ТОВА Е ТЕМА, КОЯТО ЗАСЯГА НЕ САМО СУГЕСТОПЕДИТЕ, НО И ВСИЧКИ НАС – ХОРАТА, КОИТО ЖИВЕЕМ И СЕ РАЗВИВАМЕ НА ТАЗИ ЗЕМЯ.
Ангелина Караславова, Сугестопед-специалист и...Човек.
2018г.
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...