Сугестопедията – научна методика или божествено просветление
- Ангелина Караславова, Сугестопед-специалист
- 16. Sept. 2018
- 2 Min. Lesezeit

"Сугестопедия" е може би една от малкото думи, провокиращи и днес разпалени коментари и ... любопитство. Научна методика ли е тя, или е някакво божествено просветление ?
Защо – десетилетия наред - методиката Сугестопедия поражда такъв голям интерес?
Защото – може би – това е една уникална методика за обучение и учене, създадена в 70те години на миналия век от българския учен д-р Г. Лозанов въз основа на неговата наука за внушенията (Сугестология) като универсална форма на комуникация в живота, експериментално развита и успешно прилагана в учебната практика от колектива на Научноизследователския институт по Сугестология, която показва път на хората към развитие и самоусъвършенстване, към полет нагоре, към разгадаване на божественото.
Сугестопедията – според името си е базирана на внушенията, но... - какви внушения?
Внушенията (дефинирани от д-р Лозанов като “сугестии” – от английското значение to suggest - “предлагам за избор”) са мощни фактори в човешките комуникации, чрез които се активират непроявени (заради редица минали отрицателни влияния) резерви на личността, като Сугесто-преподавателят всъщност “де-сугестира учениците – т.е. той ги освобождава от страхове и ограничения за да освободи техните възможности.
Ето защо казваме, че Сугестопедията е хуманен учебен подход, базиран на науката за внушенията, която е насочена към освобождаване на личността от ограничаващи човешките възможности “бариери’, наложени от социалните норми. Това е и причината да говорим за Сугестопедията като “Де-сугестопедия/Првентопедия и Резервопедия”.
Много характерно за методиката е именно взаимосвързаността на “всичко във всичко” в обща освобождаващо-стимулираща спираловидна система на обучение/възпитание.
Сугестопедията е методика, която е в адекватно равновесие с редица други науки и е жизнено устойчива, защото е в непрекъснато динамично развитие.Тя обединява най-доброто от педагогиката, психологията, лингвистиката, социологията, медицината и... изкуството в обща взаимосвързана система на преподаване/учене.
Изкуството е именно онази божествена светлина, която ни прави по-емпатични, по-свободни, по-хармонични, по-добри – прави ни богове, забравили в развитието си своето величие.
“Изкуството е най-великото внушение (сугестия)”.
Наред с изкуството обаче, в Сугестопедията са интегрирани в неразделно общо цяло и други т.нар. - "Условия за успех" – някои ги наричат “закони” – емпатия, свобода, взаимосвързаност, хармония, вяра, обща реорганизация на учебния процес – все благородни фактори...
Сугестопедията е насочена към развитието на човешката личност чрез разкриване на резерви.
За постигането на тази благородна цел е необходимо да познаваме и разбираме теорията на методиката, да се опираме на опита и знанието на онези, които са я развивали и умело да я проектираме в съвременните условия на преподаване/учене.
Необходимо е да повярваме, че ние - хората - сме наистина ангели, все още оковани в предразсъдъците на своите страхове и подчинени на отрицателни обществени норми.
В този смисъл - да, Сугестопедията е божествено просветление, което ни въздига до богове.
Доктор Лозанов казва: Има форма на комуникация за освобождаване възможностите на заключените богове във всеки един от нас...”
Да, ние можем да бъдем богове, стига да повярваме в своите възможности и да успеем да ги проявим и развием. Именно - да ги развиваме и в бъдеще.
Как?
Може би...именно чрез научната методика Сугестопедия – усвоена адекватно чрез и в обща спираловидно-прогресивна СИСТЕМА – т. е. чрез Сугестопедия със Система.
Ангелина Караславова, Сугестопед-специалист
Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...