СУГЕСТОПЕДИЯТА - НАУЧНА МЕТОДИКА С ДИНАМИЧНО РАЗВИТИЕ
- suggestosystem
- 25. Sept. 2018
- 2 Min. Lesezeit
До днес са познати няколко автентични Сугестопедични етапа на развитие, които са генерирани от оригиналната Сугестопедия и са успешно прилагани в практиката:
1. Първият етап на Сугестопедията – е т.н. “клинична Сугестопедия” (преди 1970г.)
Този етап бележи отделянето на понятието “внушение” от общоприетата клинична форма за въздействие в психотерапията и насочването към използване в педагогиката.
Основава се на оптималното използване на внушенията (сугестиите) за запаметяване на голям обем материал (главно чуждоезикови думи) в експериментално-лабораторни, научни дейности, целящи доказване значимостта им в преподаването/ученето.
2. Вторият етап е т.н. “глобално/артистична Сугестопедия’ (в 70те и 80те години):
Това развитие на методиката се характеризира с въвеждането на художествени средства за подсилване на общото усвояване на езика и въобще на ученето – т.е. от запаметяване на думи към усвояване на знания. Несъмнена е ролята на колежката ни Евелина Гатева, лингвист и музикант, сподвижник на д-р Лозанов в живота и работата му, която умело въвежда класическото изкуство в Сугестопедията като положително, осовбождаващо и стимулиращо въздействие върху развитието на личността.
3. Третият етап е т.н. “Сугесто-Десугестивна Резервопедия” (след 1990г.):
Този вариант се характеризира като педагогика за разкриване на скритите резерви на паметта чрез Сугестопедия/Десугестопедия, поставайки ги в общото съдържание на обучението и в контекста на сюжета – чрез т.нар.”меки сугестии”, сред които е любовта като основен “ключ/фактор/закон” или – условия за успех на Сугестопедията, както е формулирано от д-р Лозанов “Conditio sine Qua Non“. В тази връзка се променя и ролята на учителя, която от авторитетен фактор се превръща в “насочващ приятел” и се увеличава участието на ученика в процеса на преподаване чрез включването му в него.
Процесът на преподаване/учене е взаимосвързан в дидактично-художествена цялост и използва Средствата на Сугестопедията (дидактични, артистични и психологични) като следва Принципите на Сугестопедията за сериозна радостност в спираловиден процес на вибрираща взаимносвързаност - разширени в т.нар. 7 Закона на Сугестопедията.
3a. В този важен етап на Сугестопедията се отличават два подхода:
- Артистично спонтанен – нагледно разработен в учебника (модел – “The Return”)
- Артистично систематичен – представен в Сугесто-трилогията (модел –“Victory”)
Двата учебникови подхода представляват варианти за преподаване на различни по структура езици и не се изключват, а напротив – взаимно се допълват и обогатяват.
Тук особено важен е учебникът – той обединява системата в глобалност и глобалността в системата - в общата художествено-стимулираща форма на сюжета.
Важно е и професионалното и автентично обучение на Сугесто-преподавателите .
3б. В България днес е разпространа главно т.нар. “Сугестопедия на 7-те Закона” (след 2008г.) , която – за съжаление – се опира и използва (понякога механично) последните изказвания на д-р Лозанов за значението на т.нар. “7 Закона на Сугестопедията” без да се обръща внимание на най-важното – спираловидната взаимосвързаност на всички етапи на преподаване и учебно съдържание, и сериозна радостност във всеки момент.
3в. След 2010г. се развива новия Сугестосистематичен подход АВИКС/AVICS.
ОБОБЩЕНИЕ:
Важно е и разбирането, че Сугестопедията е научна методика, динамично развиваща се с темпове и резултати – винаги надминаващи установените за времето.

Aktuelle Beiträge
Alle ansehen(Проект за статия на Р. Петрова, по идеи, спомени и разкази на Ангелина Караславова за "Доктора") "Една от най-изявените дами на...